Det er med stor glæde Kunsthal Kongegaarden i Korsør inviterer til åbning af Adam Saks’ helt særlige soloudstilling The Map is not the Territory. Der er fernisering lørdag den 15. marts kl. 13-16.
I sine malerier sammenstiller Adam Saks (f. 1974) ofte forskellige motiver på den snævre grænse mellem figuration og abstraktion. Han genindsætter løsrevne elementer fra deres oprindelige sammenhæng i flertydige og spændingsfyldte konstellationer for at skabe nye og overraskende fortællinger.
I Kongegaarden udstiller Saks en række nye malerier, tegninger, skulpturer samt keramiske objekter, som han netop har skabt på keramikcenteret Guldagergaard i Skælskør under et arbejdsophold på fire uger. Her har den anerkendte og originale kunstner transformeret elementer fra sit maleriske formsprog til skulpturelle og suveræne keramiske værker med et særegent kunstnerisk udtryk.
ÅBNINGSTALER KL. 13.15 af viceborgmester Jane Dahl og Henrik Broch-Lips.
Kongegaarden byder på vin, snacks og hygge. Udstillingen kan ses til 15.6 2025.
Adam Saks blev uddannet fra Det Kgl. Danske Kunstakademi 1993-1999 og Hochschule der Künste i Berlin, hvor han nu bor og arbejder. Han har udstillet på en lang række prominente kunstmuseer og udstillingssteder i ind- og udland, senest i Dallas, Silkeborg og Køln. Adam Saks’ værker er repræsenteret i samlingerne på bl.a. Statens Museum for Kunst, Aros, Trapholt og Kunsten i Aalborg.
Udstillingen er støttet af Det Obelske Familiefond, Grosserer L.F. Foghts Fond, Louis-Hansen Fonden, Guldagergaard og Slagelse Kommune.
