Skabet er fyldt, kalenderen er fyldt, og måske føles hovedet også lidt sådan. Den 8. oktober gæster Jane Ibsen Piper Korsør Bibliotek med et inspirerende foredrag om minimalisme, købestop og vejen til mere økonomisk frihed og ro i hverdagen.
Vi lever i en tid med konstante tilbud, impulskøb og forventninger om alt det, vi skal, bør og gerne vil. Men hvad sker der, hvis vi stopper op og bliver mere bevidste om, hvad vi egentlig bruger vores penge, tid og energi på? Det spørgsmål tager Jane Ibsen Piper fat på, når hun torsdag den 8. oktober holder foredraget ”Minimalisme, købestop og økonomisk frihed i praksis” på Korsør Bibliotek.
Med humor, personlige historier og konkrete eksempler viser hun, hvordan små ændringer kan skabe mere luft i både økonomien, hjemmet og hverdagen. Publikum bliver blandt andet klogere på mekanismerne bag vores forbrug, hvorfor impulskøb kan være så svære at modstå, og hvordan mere bevidste valg kan give større overskud.
Mindre rod, færre køb og mere af det, der betyder noget
For Jane Ibsen Piper handler minimalisme ikke om tomme skabe, hvide vægge eller om at eje så lidt som muligt. Det handler om at vælge bevidst til og fra og skabe mere plads til det, der faktisk betyder noget.
Jane Ibsen Piper er jurist, forfatter og en markant dansk stemme inden for minimalisme og bevidst forbrug. Med en baggrund i den finansielle sektor formidler hun jordnært og uden løftede pegefingre, hvordan et enklere forbrug kan give større økonomisk råderum og mere ro i hverdagen.
Måske går man hjem fra foredraget med lyst til at stille sig selv ét enkelt spørgsmål, næste gang dankortet er på vej op af lommen: Har jeg egentlig brug for det?
Billetsalg og praktiske oplysninger:
Arrangementet finder sted torsdag den 8. oktober 2026 kl. 19.00-21.00
Biblioteket Korsør, Bernstensgade 3, Korsør
Billet: 80 kr.
Billetter købes via Forside | Slagelse Bibliotekerne

Dato: 08-10-2026
Sted: Korsør Bibliotek








