Den lokale kunstner Jesper Thomas Nielsen, bedre kendt under kunstnernavnet Jethoni, har opnået international anerkendelse. Et kunstmuseum i Sydkorea har nemlig erhvervet et af hans værker til en kommende udstilling.
Jethoni, der bor i Svenstrup ved Korsør, er kendt for sin særlige kunstform med pyramider som gennemgående tema. Ifølge kunstneren selv er han Danmarks eneste pyramidekunstner, og netop denne niche har nu ført hans værker hele vejen til Asien.
– Det kom som en stor overraskelse, da jeg fik besked om, at museets kurator havde fundet min kunst og udvalgt mig til udstillingen, fortæller Jesper Thomas Nielsen.
Fascination begyndte i Egypten
Interessen for pyramider begyndte på en rejse til Egypten i 1984 og har siden udviklet sig til et livslangt engagement. Gennem årene har Jesper Thomas Nielsen besøgt flere af verdens pyramidelande, blandt andet Mexico og Peru, skrevet bøger, holdt foredrag og skabt sin særlige pyramidekunst.
Han debuterede på den professionelle kunstscene i 2011 på den censurerede udstilling KP-11 i Aarhus Kunsthal og har siden udstillet både i Danmark og internationalt i blandt andet Paris, Barcelona, Rom, Los Angeles og Miami.
Værk sendt til Sydkorea
Det er Haegeumgang Theme Museum i den sydlige del af Sydkorea, der har erhvervet værket. Udstillingen åbner den 20. oktober, men værket er allerede sendt afsted sammen med omfattende dokumentation om kunstneren og værket.
For Jethoni er museumsindkøbet en særlig milepæl.
– Det er en stor ære og anerkendelse af min kunst. At få sin kunst optaget på et museum, mens man stadig lever, er ikke noget, alle kunstnere oplever, siger han.
Kan opleves lokalt
Selvom kunsten nu finder vej til Sydkorea, kan lokale kunstinteresserede stadig opleve Jethonis værker tæt på. Han udstiller aktuelt i Galleri Jethoni Plus i Korsør samt i Det Gamle Ford i Smedegade i Slagelse.
På længere sigt drømmer kunstneren om at etablere et egentligt pyramidemuseum med kunst, formidling og café, hvor besøgende kan lære mere om pyramider fra hele verden.
Foruden kunsten holder Jethoni også foredrag og fortæller blandt andet om pyramidelandet Mexico ved Ældresagens Sommerhøjskole i Sorø den 27. juli.












