Klassisk musik er ikke kun for voksne – tværtimod! Det kan både være sjovt, overraskende og fyldt med fantasi, når børn (og deres voksne) får lov til at komme helt tæt på instrumenterne og lydene.

Det får man mulighed for til efteråret, når de prisvindende musikere Rasmus Krøyer (klarinet) og Eskild Winding (klaver) gæster Korsør Kulturhus med en klassisk familiekoncert, hvor publikum møder nogle af den klassiske musiks store mestre – og samtidig oplever instrumenterne på nye, legende måder.

🎹 Publikum kan blandt andet høre:

kontrabasklarinetten mime elefantens tunge elegance 🐘

klaveret skabe et helt akvarium af klangfarver 🐠✨

Undervejs bliver publikum ogsü inddraget med et par musikalske overraskelser, sü det bliver en oplevelse, hvor büde børn og voksne er med i musikken.

Koncerten byder på spilleglæde, nærvær og masser af musikalsk humor – og er oplagt for familier, der gerne vil opleve klassisk musik på en ny og levende måde.

📍 Praktisk info

Sted: Korsør Kulturhus
Dato: Lørdag den 26. september 2026
Tid: Kl. 10.30
Pris: 50 kr. + gebyr (inkl. en lille let frokost)

Det sker i Korsør Kulturhus – Korsør Kulturhus

 

Pressefoto